> Uslugi-stomatologia-zachowawcza


Stomatologia zachowawcza

Dentyści ze specjalizacją stomatologia zachowawcza zajmują się zapobieganiem oraz leczeniem skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów – próchnicy. Próchnica może mieć różne objawy – począwszy od pojawienia się nieestetycznych plam próchnicowych na zębach, aż po wystąpienie ubytków w twardych częściach zębów. Nieleczone ubytki mogą z kolei doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia miazgi – tzn. wewnętrznej tkanki zęba. Wiąże się to niestety z wystąpieniem dolegliwości bólowych oraz z wykluczeniem zęba z czynności żucia. W skrajnych przypadkach nieleczona próchnica może doprowadzić również do obumarcia zęba, co z kolei nie tylko pogarsza estetykę uśmiechu, ale może także stanowić ukryte ognisko infekcji, które będzie miało negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu.

Zgłaszający się do Centrum Stomatologii medidens Pacjenci zawsze spotkają się z fachową, rzetelną poradą i pomocą niezależnie od etapu rozwoju dotykającej ich uzębienie choroby próchnicowej. Współcześnie, w związku ze stopniem zaawansowania choroby, stomatologię zachowawczą dzieli się zazwyczaj na trzy ściśle powiązane ze sobą działy:

  • profilaktykę - zapobieganie powstawaniu próchnicy i paradontozy
  • kariologię - leczenie próchnicy prostej (nie powikłanej reakcją ze strony miazgi)
  • endodoncję (leczenie kanałowe) - leczenie próchnicy powikłanej zapaleniem, obumarciem lub zgorzelą miazgi.

Leczenie próchnicy prostej

ilustracja W zależności od stadium rozwoju procesu próchnicowego (plama próchnicowa, ubytek twardych tkanek zęba) w leczeniu próchnicy niepowikłanej stosowane są następujące zabiegi:

  • remineralizacja - w przypadku próchnicy początkowej objawiającej się w postaci plamy próchnicowej, w powierzchnię dotkniętą chorobą wcierane są preparaty fluoru; ten zapobiegający postępowi próchnicy zabieg powtarza się kilkukrotnie w kilkudniowych odstępach
  • opracowanie i wypełnienie ubytku próchnicowego - zabieg polega na usunięciu próchnicowo zmienionych tkanek zęba i wypełnieniu ubytku specjalnym materiałem.
Centrum Stomatologii
medidens

ul. Brata Alberta 42
42-224 Częstochowa
Dariusz Filipek

Doktor nauk medycznych
Specjalista chirurgii stomatologicznej

Zapraszamy


poniedziałek - piątek 12:00 - 19:00

Rejestracja


tel. +48 600 602 111

Facebook Google+ © Gabinet stomatologiczny Medidens 2010-2017. Profesjonalny stomatolog z Częstochowy. Implanty, leczenie kanałowe, chirurgia stomatologiczna