Przebieg wszczepienia implantów
Implanty dentystyczne to idealne rozwiązanie dla osób, które straciły jeden, kilka lub wszystkie zęby, a także u których tkanka kostna zanikła. Nie różnią się wyglądem od zębów naturalnych. Są mocne i odporne na próchnicę.
Jeśli jeszcze wahasz się, czy warto inwestować w implanty, przeczytaj nasz wpis. Dowiesz się z niego, jak przebiega zabieg i dlaczego nie warto się go bać.
Konsultacja wstępna
Przed zakwalifikowaniem do zabiegu wszczepienia implantów zębowych zostaniemy skierowani na konsultację wstępną, podczas której lekarz przedstawi nam specyfikę zabiegu. Wtedy także stomatolog przeprowadzi z nami pogłębiony wywiad, dotyczący ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. Kolejny etap konsultacji to wykonanie tomografii komputerowej oraz badań ogólnomedycznych.
Znieczulenie
Jeśli konsultacja przebiegnie pomyślnie, zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu wszczepienia implantów zębowych. Nie musimy obawiać się ewentualnych dolegliwości bólowych; zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, najczęściej typu Wand. Jest to komputerowy system podawania środka znieczulającego, składający się z cienkiego urządzenia, przypominającego długopis. Metoda ta eliminuje nieprzyjemne odczucie rozpierania tkanek.
Zabieg
Samo wszczepienie implantów trwa zazwyczaj około 20 minut w przypadku jednego zęba, w przypadku konieczności wszczepienia większej ilości implantów, do dwóch godzin.
Pierwszym etapem zabiegu jest osteotomia, czyli przygotowanie otworu pod implant. Otwór wykonuje się kalibrowanymi wiertłami, odpowiadającymi średnicy oraz długości implantu.
Drugi etap to wkręcenie implantu tak, aby zapewnić jego stabilizację, a jednocześnie nie przegrzać i nie uszkodzić kości.
Po zabiegu
Udany zabieg wszczepienia implantów to jednak dopiero połowa sukcesu. Powodzenie omawianego leczenia stomatologicznego zależy bowiem w dużej mierze od przestrzegania przez pacjenta ściśle określonych zasad. Bezpośrednio po zabiegu należy zrobić zimny okład z lodu na twarz i przykładać je do obolałego miejsca przez 3-4 godziny. W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać bardzo gorących pokarmów i płynów, spożywania alkoholu oraz palenia papierosów.